Sunday, June 11, 2023

यसरी बचाउँनुहोस् आफ्नो बाइकको अमूल्य पेट्रोल (भिडियो जनाकारी सहित)

तपाईंको बाइकले बढी पेट्रोल खरिद गरे जस्तो लाग्छ ? अथवा कम पेट्रोलले पनि आफ्नो बाइक धेरै गुडोस् जस्तो लाग्छ ? यस्तो लाग्नु स्वाभाविक हो । किनभने अहिले पेट्रोलको मूल्य एतिहासिक रुपमा बढीरहेको छ । यस्तो अवस्थामा बाइकमा पेट्रोल जोगाउँनु बचत मात्र होइन बुद्दिमानि पनि हो ।

पेट्रोलको मूल्य बढ्दा मात्र होइन कि सकेसम्म पेट्रोलको बचत गर्ने प्रयास गर्नुपर्छ । त्यसैले आज हामी तपाईंहरुलाई आज पेट्रोल बचाउँने उपाय सिकाउन गइरहेका छौं ।

१. नियमित मर्मत र सर्भिसिङ

उचित मर्मतसम्भार र समयमै सर्भिसिङ तपाईंको बाइकको प्रदर्शनलाई उच्चतम अवस्थामा राख्नको लागि प्रमुख कुरा हो । उचित मर्मत र समयमै सर्भिसिङ गर्दा बाइकले कुनै पनि तनाव बिना काम गर्न गर्ने गर्दछ र यसले तपाईंको बाइकको इन्धन दक्षतामा सुधार गर्दछ ।

२. स्थिर गतिमा चलाउँनुहोस्

एक स्थिर गतिमा ड्राइभिङ गर्नु सधैं इन्धन खपतको दक्षतामा उल्लेख्य सुधार गर्छ । गतिमा अचानक र बारम्बार परिवर्तनले इन्जिनमा थप दबाब दिन सक्छ, र यसले बाइकको इन्धन खपत बढाउँछ । केही सवारी साधनहरूमा, त्यहाँ सूचकहरू पनि छन् जसले तपाईंलाई उत्कृष्ट सवारी गति देखाउँदछ जसले तपाईंलाई आफ्नो इन्धन बचत गर्न वा यसको उत्तम प्रयोग गर्न सहयोग गर्छ ।

३. उपयुक्त टायर प्रेसर कायम गर्नुहोस्

सिफारिस गरिएका स्तरहरूसम्म टायरको प्रेसर कायम राख्नाले पनि तपाईंको बाइकको माइलेज बढाउन मद्दत गर्छ । तपाइँको बाइकको टायर प्रेसर ठीकसँग मापन गरिएको छ कि छैन भनेर जाँच गर्नुहोस् । साथै, तपाईको बाइकको टायरको चाप तौल र तपाईले बोक्ने भार अनुसार पनि उतारचढाव हुन सक्छ । बाइकमा पाइने ह्यान्डबुकले यसका लागि तपाईलाई उचित मार्गदर्शन दिन्छ । त्यसको अध्ययन गर्दा धेरै कुरा थाहा हुन्छ । सही टायर प्रेसर कायम गर्नाले इन्धन दक्षता मात्र बढाउँदैन, तपाईंको बाइकको आयु पनि बढाउँछ ।

४. ट्राफिक लाइटमा बाइक बन्द गर्नुहोस्

मानिसहरु ट्राफिक लाइटको समयमा अनावश्यक रूपमा इन्जिन चलाइराख्ने प्रवृत्ति हुन्छ । ट्राफिक लाइटमा पनि एक निश्चित समय हुन्छ, जहाँ तपाईंले पर्खनु पर्छ र अरूलाई जान दिनु पर्छ । यस्तो अवस्थाहरुमा बाइकलाई बन्द गर्ने अभ्यास गर्नुपर्छ । यस्तो बानीले लामो समयमा तपाईंको लागि धेरै लाभदायक बनाउन सक्छ । लगभग हरेक बाइक र स्कुटरमा सेल्फ-स्टार्ट बटन र इन्जिनहरूलाई आजकल वार्म-अपको आवश्यकता पर्दैन, यस्तो अवस्थामा इग्निशन बन्द गर्न कुनै समस्या हुँदैन । यसले इन्धनको बर्बादी कम गर्न मद्दत गर्न सक्छ ।

बाँकी उपयुक्त उपाय तलको भिडियोमा

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...
दिपेश ढकाल
दिपेश ढकालhttps://sabaiauto.com/author/dipeshauto001/
दिपेश ढकाल व्यवस्थापनका विद्यार्थीहरु हुन् । खेलकुद र सवारी साधनहरुमा उनको विशेष अभिरुची छ । सबै अटो डट कममा उनका लेख, फिचर तथा समाचारहरु तपाईले पढ्न पाउनु हुनेछ ।

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here