Monday, May 29, 2023

११ वर्ष आफैँ मिहेनत गरेर गणित शिक्षकले बनाए सोलार कार (भिडियो सहित)

इन्धनको भाउ बढ्दै गएपछि जनताले आफ्नो यातायातको विकल्प खोजिरहेका छन् । धेरै मानिसहरु आफ्नो इन्धनबाट चल्ने गाडी बेचेर बिधुतिय गाडी रोज्न थालिसकेको छन् । त्यस्तै कश्मीरका एक व्यक्ति आफ्नो रचनात्मक आविष्कारका लागि भाइरल भइरहेको छन् । उनले आफ्नै खोज र मिहेनतले आफैँ सौर्य ऊर्जा द्वारा संचालनहुने कार बनाएका छन् ।

श्रीनगरका गणित शिक्षक बिलाल अहमदले, लक्जरी कारहरू जस्तै ढोका खोलिने सेडानका फोटोहरू भाइरल भएपछि अनलाइनबाट प्रशंसा पाइरहेका छन् । अनलाइनमा भाइरल भएको फोटोमा कारको लगभग सबै भागहरुमा, बोनेटदेखि पछाडिको विन्डशील्डसम्म सोलार प्यानल देखिन सकिन्छ ।

एक दशकभन्दा बढी समयदेखि परियोजनामा ​​काम गरेका अहमद यस गाडीलाई सर्वसाधारणका लागि सस्तो संस्करण बनाउन चाहन्छन् । ‘मर्सिडिज, फेरारी, बीएमडब्लु जस्ता कारहरू आम मानिसका लागि सपना मात्र हुन् । मैले यस गाडीबाट हरेक मानिसहरूलाई विलासी अनुभूति दिन सोचेको हु”, उनले भने । “कसैले मलाई आर्थिक सहयोग गरेनन् । यदि मैले आवश्यक सहयोग पाएको भए सायद म कश्मीरको एलोन मस्क बन्ने थिएँ,” श्री अहमदले भने ।

सुरुमा अपाङ्गता भएका व्यक्तिहरूका लागि सवारी साधन उपलब्ध गराउने योजना बनाए पनि आर्थिक अभावका कारण उनको योजना साकार हुन पुगेन । त्यसपछि, इन्धनको मूल्यवृद्धिको बारेमा बढ्दो चिन्ताको बीचमा, उनले यसलाई सौर्य ऊर्जामा चल्ने कारमा परिणत गर्ने योजना बनाए ।

अनि, ११ वर्षको कडा परिश्रम र अनुसन्धान पछि, उनले अन्ततः आफ्नो सपना पूरा गरे । मिडियासँग कुरा गर्दै अहमदले आफ्नो गाडीका लागि कम सौर्य ऊर्जामा पनि अधिकतम ऊर्जा उत्पादन गर्ने मोनोक्रिस्टलाइन सोलार प्यानल प्रयोग गरेको बताए ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here