Monday, June 5, 2023

आफ्नो गाडीको ब्रेक प्याड बदल्ने समय आयो भनेर कसरी थाहा पाउने ?

तपाईंको कारमा भएका बिभिन्न पार्ट्सहरु मध्ये कारको ब्रेकलाई एक निकै नै महत्त्वपूर्ण पार्ट्सको रुपमा लिने गरिन्छ । न्यूटनले आफ्नो पहिलो नियममा भनेझैं, “कुनै पनि वस्तु त्यसमा बराबर र विपरीत बल लागू नभएसम्म गतिमा रहन्छ ।” यो नियम अनुसार कुनै पनि सवारी साधन बाहिरी शक्ति नलागेसम्म चलिरहन्छ । यो बाह्य बल गाडीको ब्रेक द्वारा प्रदान गरिन्छ । जब ड्राइभरले ब्रेक दबाउछ, गाडीको ब्रेक शुले रिममा रगडेर, गाडीको गति कम गर्छ र अन्ततः यसलाई पूर्ण रूपमा रोक्छ ।

त्यसैले कारमा यात्रा गर्ने यात्रुहरूको सुरक्षाको लागि आफ्नो कारको ब्रेकलाई सकेसम्म राम्रो अवस्थामा राख्नु नै महत्त्वपूर्ण रहन्छ । कार मालिकहरूले सामना गर्ने सबैभन्दा सामान्य समस्याहरू मध्ये एक ब्रेक प्याडहरूले काम गर्न छोड्नु हो । त्यसो भए आफ्नो गाडीको ब्रेक प्याड बदल्ने समय आयो भनेर कसरी थाहा पाउने त् ?

१) अनौठो आवाजहरू

मानिसको रूपमा, हामीले हाम्रा इन्द्रियहरू मार्फत परिस्थितिको बारेमा बुझ्न केही सीपहरू विकास गरेका छौं । तपाइँको कारमा ब्रेक मर्मत आवश्यक छ कि छैन भनेर जान्नको लागि पहिलो चेकपोइन्ट भनेको तपाइँको कारको ब्रेकबाट आउने अनौठो आवाजहरू हो । जब तपाइँ आफ्नो गाडीमा ब्रेक दबाउनुहुन्छ, एक अनौठो आवाज आयो भने तपाइँको कार ब्रेक प्याड परिवर्तन गर्ने समय हो भनेर बुझ्न सक्नुहुनेछ ।

२) अनियमित चाल

तपाईंले कारको ब्रेक प्रयोग गर्दा, तपाईंको कार सहज रूपमा रोकिने हुनुपर्दछ । यदि तपाइँले ब्रेक हान्दा तपाइँको गाडी बायाँ वा दायाँ तिर तानियो भने, यो एक संकेत हो कि ब्रेक को एक पाटोले टायरलाई अन्य दुई भन्दा राम्रो समातेको छ । यस्तो अवस्थामा, तपाईंले तुरुन्तै ब्रेक प्याडहरू परिवर्तन गर्नुपर्छ वा वर्कशपमा लगेर आफ्नो गाडीको निरीक्षण गराउनुपर्छ ।

३) लामो ब्रेक समय

ब्रेक समय भनेको तपाईले ब्रेक पेडलमा दबाएपछि तपाईको गाडी पूर्ण रूपमा रोकिन लाग्ने समय हो । यदि तपाईंको गाडीले ब्रेक लगाएपछि रोकिन सामान्यभन्दा बढी समय लिइरहेको छ भने, सकेसम्म चाँडो ब्रेक प्याडहरू परिवर्तन गर्नुहोस् । यस्तो परिस्थितिहरूमा वास्ता नगर्नु भने ब्रेकमा थप समस्या आउछ र ब्रेक फेल पनि हुन सक्छ ।

४) चेतावनी

हरेक नयाँ महँगो कारहरु नयाँ प्रविधिहरूले सुसज्जित छन् । महँगो कारहरू कारको मेकानिकमा कुनै पनि दुर्घटनाहरूको बारेमा तपाईंलाई चेतावनी दिन यस्ता कारहरूले सामान्यतया इन्फोटेनमेन्ट स्क्रिन मार्फत प्रत्येक महत्त्वपूर्ण कम्पोनेन्टको स्वास्थ्य जाँच गर्न मद्दत गर्छन् । यदि ब्रेक प्याड तत्काल फेर्नुपर्ने आवश्यक छ भने तिनीहरूले चेतावनी सन्देशहरू पनि पठाउँछन् । तर दुखको कुरा, बजारमा बिक्री हुने सबै कारहरूमा यस्तो सुविधा उपलब्ध छैन ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here