Monday, May 29, 2023

आउँदै छ एप्पल कार, झ्याल नहुने अनि आइफोनसँग कनेक्ट गर्न सकिने

कारमा एप्पलको चासो आईफोन आउनु भन्दा पहिलेको हो, र एप्पलका पदाधिकारीहरूले आईफोन सुरु हुनु अघि नै कार निर्माण गर्ने बारे छलफल गरेका थिए । स्टीव जब्सले एप्पल कारको विकास गर्ने बारे पहिले नै सोचेका थिए, र उनले “V-Vehicle” कम्पनिका निर्मातासँग पनि भेटेका थिए, तर अन्ततः कारमा काम नगर्ने निर्णय गरी बरु आईफोन विकासमा ध्यान केन्द्रित गर्ने निर्णय भएको थियो ।

आईफोन, अब एप्पलको सबैभन्दा लाभदायक उपकरणको रूपमा चर्चित भएको छ, तर पनि एप्पलले कार-सम्बन्धित परियोजनाको सम्भावनाको खोजी, अनुसन्धान र विकासका अन्य मार्गहरू भने रोकेको छैन भन्ने कुराहरु आइराखेको छ ।

२०१४ मा एप्पलले, कम्पनीको क्युपर्टिनो मुख्यालय नजिकैको गोप्य स्थानमा विद्युतीय सवारी साधनको विकास गर्ने १००० कार विशेषज्ञ र इन्जिनियरहरूको साथमा “प्रोजेक्ट टाइटन” मा काम गर्न थालेको थियो । एप्पल कार परियोजना, आन्तरिक कलह र नेतृत्व मुद्दाहरूको कारण विगत धेरै वर्षहरूमा धेरै पटक परिवर्तन भएको पाइएको छ ।

एप्पल अब एक पूर्ण सेल्फ-ड्राइभिङ गाडीमा काम गरिरहेको हल्ला बजारमा छ जसलाई ड्राइभ गर्न प्रयोगकर्ताको कुनै आवश्यक पर्दैन । यो एक उच्च महत्वाकांक्षी परियोजनाको रुपमा लिईएको छ, र एप्पल कुनै स्टीयरिङ ह्वील र पेडल बिना कार डिजाइन गर्न खोजहरु गर्दै छ ।

एप्पल कारमा उच्च शक्ति भएको एप्पलले डिजाइन गरिएको चिप हुनेछ, र यो एप्पलले अहिलेसम्म विकास गरेको सबैभन्दा उन्नत कम्पोनेन्ट हो । यो न्यूरल प्रोसेसरबाट बनेको हो जसले सेल्फ-ड्राइभिङका लागि आवश्यक पर्ने अविश्वसनीय एआई लोडलाई ह्यान्डल गर्न सक्छ । TSMC कम्पनीले चिप निर्माण गर्ने अपेक्षा गरिएको छ, र त्यो उही कम्पनी हो जसले आईफोन, आईप्याड र म्याकका लागि चिपहरू बनाउँछ ।

एप्पलसँग कार निर्माणको कुनै अनुभव नभएकाले गाडी उत्पादन गर्न साझेदारको आवश्यकता पर्नेछ र एप्पलले अटोमोबाइल उद्योगमा साझेदारी सुरक्षित गर्न काम गरिरहेको बताइएको छ । एप्पलले कोसँग काम गर्ने हो भन्ने अहिलेसम्म थाहा छैन, तर यसले हुन्डाई र अन्य कम्पनीहरूसँग छलफल गरिरहेको छ ।

एप्पल कारलाई अरु हाई-एन्ड मोडेलको गाडी भन्दा उच्च रुपमा बजारमा ल्याउने सम्भावना रहेको छ ।२०१७ को सुरुदेखि नै, एप्पलले क्यालिफोर्नियामा सार्वजनिक सडकहरूमा सेल्फ-ड्राइभिङ सवारी साधनहरूको परीक्षण गर्दै आएको छ । एप्पलले आफ्नो सेल्फ-ड्राइभिङ सफ्टवेयर तयार गर्ने क्रममा सेन्सरहरू र क्यामेराहरू भएको SUV हरु क्युपर्टिनोको सडकमा देखा परेका छन्, र वर्षौंदेखि परीक्षणको दायरा बढेको छ । एप्पलसँग सडकमा ६० भन्दा बढी परीक्षण सवारी साधनहरू छन् ।

एप्पलले २०२५ सम्म आफ्नो कार लन्च गर्ने लक्ष्य राखेको छ, तर परियोजनाको महत्वाकांक्षी प्रकृतिलाई ध्यानमा राख्दै, यसले त्यो मितिमा काम सक्ने छैन र परियोजनामा ढिलाइ भएको देख्न सकिनेछ ।

एप्पलले भ्वाइस कमाण्ड सिस्टमबाट आएका आदेशसँग अन्तरक्रिया गर्न सक्ने प्रविधि ल्याउनका लागि आफ्नो मौलिक पेटेन्ट फाइलिङमध्ये एउटा परिमार्जन गरेको दाबी गरेको छ । यसले आइफोन जस्तै काम गर्नेछ ।

एप्पलको यो कार आईफोनसँग कनेक्ट गर्न सकिन्छ । यसलाई आईफोनमा दिइएको सिरी भ्वाइस कमाण्डको साथ चलाउन सक्षम हुनेछ । यो कार एप्पलको सिरी भ्वाइस कमाण्ड सिस्टम जस्ता धेरै उत्कृष्ट फिचरले सुसज्जित हुनेछ । एप्पलको यो कारले भ्वाइस कमाण्ड सुनेर आफैं पार्किङ गर्न सक्नेछ । साथै, यसलाई सही ठाउँमा पुग्ने जस्ता विभिन्न कार्य गर्न सक्षम हुनेछ ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here