Monday, May 29, 2023

निलो र रातो रंगको जेसीबीलाई किन पहेलों रंगको बनाउन थालियो? यस्तो छ इतिहास

जहाँ निर्माण कार्य हुन्छ, त्यहाँ क्रेन वा जेसीबी जस्ता मेसिनहरू प्रयोग गरिन्छ। यी सबै मेसिन पहेंलो रंगका हुन्छन् । के तपाईंले कहिल्यै सोच्नुभएको छ किन यस्तो हुन्छ र किन यी मेसिनहरू पहेँलो रङका हुन्छन् ?

वास्तवमा जेसीबी मेसिनको नाम होइन, कम्पनीको नाम हो

यो जेसीबी बनाउने कम्पनीको नाम हो । कम्पनीले करिब ८० वर्षदेखि निर्माण स्थलमा प्रयोग हुने जेसीबी मेसिनहरू निर्माण गर्दै आएको छ । कम्पनिले लामो समयदेखि निर्माण स्थलहरूमा प्रयोग हुने मेसिनहरू उत्पादन गर्दै आएको छ । यी मध्ये एउटा मेसिन हो ब्याकहो लोडर, जसको प्रयोगबाट उत्खनन गरिन्छ ।

पहिलो पहेंलो मेसिन कहिले आयो ?

जेसीबीले सन् १९४५ देखि लगातार नयाँ मेसिनहरू र धेरै आविष्कारहरू गर्दै आएको छ । कम्पनीको पहिलो ब्याकहो लोडर १९५३ मा बनाइएको थियो, जुन नीलो र रातो रङमा थियो । यस पछि, यसलाई अपग्रेड गरियो र १९६४ मा पहेंलो रंगको ब्याकहो लोडर बनाइएको थियो । त्यसयता लगातार पहेँलो रङका मेसिन बनाउँदै आएका छन् भने अन्य कम्पनीले पनि निर्माणस्थलमा प्रयोग हुने मेसिनको रङ पहेँलो राख्ने गरेका छन् ।

रङ किन पहेँलो हुन्छ ?

जेसीबी वा क्रेन वा निर्माण साइटहरूमा प्रयोग गरिएका यी मेसिनहरू पहेँलो हुनुको कारण दृश्यता हो । जसको कारणले गर्दा उत्खनन गरिएको ठाउँमा जेसीबी सजिलै देख्न सकिन्छ । साथै, अँध्यारोमा पनि पहेंलो रङ सजिलै देख्न सकिन्छ । एक रिसर्चका अनुसार पहेंलो रङ रातो रङको तुलनामा १.२४ गुणा प्रष्ट देख्न सकिन्छ ।

यसको मतलब यी मेसिनको पहेँलो रङ सुरक्षा कारणले मात्र गरिएको थियो र त्यसपछि यसलाई पहेँलोमा परिणत गरिएको हो। निर्माण स्थलमा काम गर्ने मजदुरले पनि पहेँलो रंगको हेलमेट लगाएको हुन्छन् भन्ने तपाइले याद गर्नु भएको होला ।

के कम्पनीले बनायो निलो जेसीबी ?

पहेँलो रङका मेसिन आएपछि पनि कम्पनीले निलो जेसीबी बनाएको थियो । यद्यपि, यो कम्पनीको ५६ औं वार्षिकोत्सवको लागि मात्र बनाइएको थियो, जुन इको ह्याकाहो लोडर थियो। यो मेसिनमा जुनियर ज्याक रङको प्रयोग गरिएको थियो, अर्थात् यसको रंग इङ्गल्याण्डको झण्डा जस्तै थियो।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here