Sunday, June 11, 2023

वर्षाको समयमा कार चलाउँदा ध्यान दिनुहोस् यी कुरा, नत्र ठुलो नोक्सानी बेहोर्नु पर्नेछ

यतिबेला वर्षायाममा एकातिर सडक पानीले भरिएको छ भने अर्कोतिर वर्षाको पानीले भरिएका सडकमा सवारी चलाउँदा सर्वसाधारणले समस्या भोग्नुपरेको छ । मोटरसाइकल, स्कुटर वा कार होस्, वर्षाको समयमा यसलाई नियन्त्रण गर्न र सम्हाल्न अलि गाह्रो हुन्छ ।

वर्षाको समयमा कार चलाउँदा धेरै समस्याहरु आउने गर्दछन् । चिप्लो सडकमा गाडीको ब्रेक पावर कम हुनु र पानी परेको बेला भिजिबिलिटी कम हुनु । यहाँ हामी तपाईलाई केही उपाय बताउन गइरहेका छौँ, जसको सहायताले तपाई वर्षाको समयमा सुरक्षित रुपमा कार चलाउन सक्नुहुन्छ ।

१. खराब टायर बदल्नुहोस्

वर्षाका कारण सडक चिप्लो हुने र त्यस्ता चिप्लो सडकमा खराब भइसकेका टायर लगाएर सवारी चलाउनु निकै खतरनाक हुनसक्छ । यस्तो अवस्थामा वर्षायाम आउनुअघि आफ्नो गाडीको खराब टायर बदलिनुपर्छ भन्ने कुरालाई ध्यानमा राख्नुपर्छ ।

२. ब्रेक जाँच गर्नुहोस्

वर्षायाममा चिप्लो सडकका कारण ब्रेक पनि राम्ररी चल्दैन । यस्तो अवस्थामा, तपाईंले तीव्र गतिमा कार चलाउन हुदैन र हरेक मोडमा सावधान रहनुपर्छ । साथै विन्डस्क्रिन वाइपरहरू जाँच गर्नुपर्छ ताकि तिनीहरूले कारको विन्डस्क्रिनबाट पानीलाई राम्ररी हटाउन सकून् । वर्षाको मौसममा सुरक्षित ड्राइभिङको लागि आफ्नो कारको ब्रेक र विन्डस्क्रिन जाँच्नुपर्छ र यदि तपाईंलाई ती खराब वा बिग्रिएका छन् भन्ने लाग्छ भने तिनीहरूलाई मर्मत गराउनुपर्छ ।

३. तीव्र गतिबाट बच्नुहोस्

वर्षायाममा तीव्र गतिमा सवारी चलाउनबाट जोगिनुपर्छ । वर्षामा तीव्र गतिले दुर्घटनाको जोखिम बढाउँछ । यस अवस्थामा, कार धेरै ढिलो चलाउन सल्लाह दिन्छाै । यसका साथसाथै यो कुरामा पनि ध्यान दिनुहोस् कि गाडीमा एक्कासी ब्रेक लगाउनु हुदैन र स्टेयरिङ ह्विल पनि एक्कासी घुमाउनु हुदैन ।

४. भिजेको अवस्थामा गाडी नचलाउनुहोस्

अर्को ध्यान दिनु पर्ने कुरा के छ भने, पानीमा भिज्नु भयो भने गाडीमा नबस्नुहोस् । बस्नु अघि आफैलाई सुकाउनुहोस् वा कारको सीटहरूमा कपडा राख्नुहोस् । किनभने भिजेको कारको सीटहरूले पछि गाडी भित्र दुर्गन्ध सिर्जना गर्न सक्छ, जसबाट छुटकारा पाउन गाह्रो छ ।

५. कारको सर्विसिंग गर्नुहोस्

तपाईंले यो पनि ख्याल राख्नु पर्छ कि वर्षाको मौसम अघि कारको सर्भिस गरिनुपर्छ । किनभने वर्षाको समयमा कारले धेरै समस्याहरूको सामना गर्नुपर्छ । यदि तपाईं आफ्नो कार वर्षामा क्षतिग्रस्त हुन नदिन चाहनुहुन्न भने, यो महत्त्वपूर्ण छ कि तपाईंले निश्चित रूपमा आफ्नो कार सर्भिस गराउनु पर्छ ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...
विप्लव अधिकारी
विप्लव अधिकारीhttps://sabaiauto.com/author/biplovadhikari/
विप्लब अधिकारी पत्रकारिताका विद्यार्थी हुन् । अटोमोबाइलका ताजा जानकारीहरुमा उनको विशेष रुचि छ ।

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here