Monday, June 5, 2023

यी कुराको ख्याल राख्नुभयो भने कारको स्टेयरिङ खराब हुँदैन, जान्नुहोस् ५ महत्त्वपूर्ण टिप्स

सवारी चलाउँदा दुर्घटना हुन नदिन सधैं सचेत रहनुपर्छ । ड्राइभिङ गर्दा, तपाईंले आफ्नो जीवनको साथसाथै अरूको जीवनको ख्याल राख्नुपर्छ । यस्तो अवस्थामा तपाईको सानो गल्तीले तपाईको जीवन र अरुको ज्यान खतरामा पर्न सक्छ । सवारीसाधनको स्टेयरिङ बिग्रिएर दुर्घटना भएको हामीले सुन्दै आईरहेका छौं । गाडी चलाउँदा यस्तो घटना नदोहोरियोस् भनेर विशेष ख्याल गर्नुपर्छ ।

कहिलेकाहीँ गाडी चलाउँदा एक्कासी स्टेयरिङ जाम हुन्छ, जसले गर्दा चालक आतंकित हुन्छन् । स्टीयरिङ खराब हुनु अघि तपाईले प्रायः केहि संकेतहरू प्राप्त गर्नुहुन्छ । यस्तो अवस्थामा, कुनै पनि लापरवाह हुनु हुँदैन र यसलाई सकेसम्म चाँडो ठीक गर्ने उपायहरू लिनुपर्छ ।

यहाँ हामी तपाईलाई केही विशेष टिप्स बताउन गइरहेका छौँ जसको माध्यमबाट तपाईले आफ्नो गाडीको स्टेयरिङ त्रुटिलाई पहिल्यै पत्ता लगाउन सक्नुहुन्छ र समयमै ठीक गर्न सक्नुहुन्छ । स्टीयरिङ त्रुटि यसरी पत्ता लगाउनुहोस्- जानाै:

१.स्टीयरिङ घुमाउँदा ध्वनि

यदि तपाईंले स्टेयरिङ ह्वील घुमाउँदा केही आवाज सुन्नुभयो भने, यो राम्रो संकेत होइन । यदि कारको इग्निशन अन गर्दा पनि स्टेयरिङ मुनिबाट केही ठोक्किने आवाज आयो भने स्टेयरिङमा केही समस्या छ भनी बुझ्नुहोस् । यसबाहेक, यदि ब्रेक लगाउँदा पनि स्टेयरिङबाट आवाज आयो भने, यो स्टेयरिङमा खराबी हुन सक्छ । त्यसैले यसलाई ठीक गर्न ढिलाइ नगर्नुहोस् ।

२. स्टेयरिङ ह्वीलमा तेज कम्पनहरू

गाडीको इन्जिन चलाउँदा वा स्टार्ट गर्दा स्टेयरिङमा कडा कम्पन भएमा स्टेयरिङ खराब भएको संकेत हुन सक्छ । यस्तो अवस्थामा ड्राइभिङ अत्यन्त खतरनाक हुन सक्छ । अक्सर यस्तो अवस्थामा अचानक स्टेरिङ जाम हुने खतरा हुन्छ । यदि तपाईंको कारले यी मध्ये कुनै पनि लक्षण देखाउँछ भने, त्यसलाई मर्मत गर्न सेवा केन्द्रमा जानुहोस् ।

३. हुड ध्वनि

स्टेयरिङ ह्वीलको जडान हुडकाे भित्री भागबाट अगाडिका पाङ्ग्राहरूसँग जोडिएको हुन्छ । यस्तो अवस्थामा कार चलाउँदा वा इन्जिन स्टार्ट गर्दा हुडबाट आवाज आउँछ भने एकपटक अवश्य जाँच गर्नुहोस् । हुड भित्रबाट आउने कुनै पनि आवाजको बारेमा लापरवाह नगर्नुहोस् । कहिलेकाहीँ कारको इन्जिन डिब्बाको स्क्रू खराब हुन्छ, जसका कारण शोर पनि सुरु हुन्छ ।

४. स्टीयरिङकाे फ्लुइड जाँच गर्नुहोस्

तपाईंले नियमित रूपमा स्टेयरिङ फ्लुइड जाँच गर्नुपर्छ । कहिलेकाहीँ कम वा स्टेयरिङ फ्लुइड चुहावटको कारण स्टेयरिङ जाम हुन्छ । स्टेयरिङ घुमाउनको लागि थप बल प्रयोग गर्नु पर्दा वा चलिरहेको गाडीमा स्टेयरिङ एक्कासी कडा हुँदा यो पत्ता लगाइन्छ । यसले स्टीयरिङ फ्लुइड स्तर कम छ भनेर संकेत गर्छ । स्टीयरिङ फ्लुइड रातो हुन्छ । यदि यो पुरानो भयो भने यो कालो हुन्छ ।

५. पाङ्ग्रा घुमाउन समस्या

यदि पाङ्ग्रा घुमाउन समस्या भयो भने, गाडीको स्टेयरिङ फेल भयो भनेर बुझ्नुहोस् । स्टेयरिङ फ्लुइड कम हुँदा वा टायरमा हावाको चाप कम हुँदा यस्तो समस्या देखिन्छ । यस्तो अवस्थामा पहिले टायरको हावा जाँच्न जरुरी छ । यदि यसपछि पनि समस्या समाधान भएन भने मेकानिकबाट कार ठीक गराउनुहोस् ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...
विप्लव अधिकारी
विप्लव अधिकारीhttps://sabaiauto.com/author/biplovadhikari/
विप्लब अधिकारी पत्रकारिताका विद्यार्थी हुन् । अटोमोबाइलका ताजा जानकारीहरुमा उनको विशेष रुचि छ ।

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here