Sunday, June 11, 2023

गाडीको माइलेज र सुरक्षा बढाउन सही टायर छनोट गर्नुहोस्

टायर गाडीको सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण भागहरू मध्ये एक हो । टायरहरूले गाडीलाई सडकको सतहमा जडान गर्दछ । टायरहरूले गाडीको ब्रेकिङ कार्यसम्पादन, ह्यान्डलिङ र एक्सेलेरेशनलाई पनि बढाउँछ । तसर्थ, तपाईंले आफ्नो कारको लागि सही टायर छनोट गर्नु धेरै महत्त्वपूर्ण छ । राम्रो गुणस्तरका टायरहरूले तपाईंको गाडीको माइलेज बढाउन पनि मद्दत गर्दछ, जबकि टायरहरू राम्रो गुणस्तरका छैनन् भने तिनीहरू बारम्बार बिग्रन सक्छन् र तपाईंको यात्रामा पनि बाधा पुग्न सक्छ । यहाँ हामी तपाईलाई केही टिप्स बताइरहेका छौँ जसको सहायताले तपाईले आफ्नो कार वा बाइकको लागि उत्तम टायर छनोट गर्न सक्नुहुन्छ ।

१. सहि साइजकाे टायर छान्नुहोस्

टायर खरिद गर्दा आफ्नो गाडीमा जडान गरिएको टायरको सही साइज जान्नुपर्छ । सही टायरको साइज पत्ता लगाउन, तपाईंले आफ्नो कार वा बाइकमा जडान गरिएको टायरको छेउको भित्तामा यसको साइज देख्न सक्नुहुन्छ । टायरको साइज तीनवटा भागहरूद्वारा प्रतिनिधित्व गर्न सकिन्छ । रिङको साइज, टायर ट्रेडको चौडाइ र छेउको पर्खालको उचाइ ।

उदाहरणका लागि, यदि टायरमा साइज 195/55/R 16 80 V को रूपमा लेखिएको छ भने, यसको मतलब 195 टायरको चौडाइ हो, 55 (%) टायरको चौडाइको छेउको पर्खालको उचाइ हो, R ले जनाउँछ। टायरको रेडियल निर्माण, 16 (इन्च) ले पाङ्ग्राको व्यासलाई जनाउँछ, 87 ले टायरको लोड इन्डेक्सलाई जनाउँछ र V ले टायरको गति रेटिङलाई जनाउँछ ।

यदि तपाइँ आफ्नो कारको टायर परिवर्तन गर्न जाँदै हुनुहुन्छ भने, कम्पनीले गाडीमा दिएको मानक साइजको टायर मात्र लिनुहोस् । कम्पनीले गाडीको पावर, माइलेज र कार्यसम्पादनका आधारमा स्ट्यान्डर्ड साइजका टायरहरू लागू गर्छ, त्यसैले तिनीहरू उत्कृष्ट हुन्छन् ।

२. सही ट्रेड ढाँचाको साथ छान्नुहोस्

अर्को महत्त्वपूर्ण कार्य तपाईंको गाडीको लागि सही ट्रेड ढाँचाको साथ टायरहरू छनौट गर्नु हो । टायरको ट्रेड प्याटर्नले गाडीको ड्राइभिङ परफॉर्मेंस र माइलेजलाई प्रभावित गर्छ । ट्रेड ढाँचाको तौलले सडकको सतहमा टायरलाई कम वा कम पकड गराउन सक्छ । यदि तपाइँ वर्षामा ड्राइभ गर्नुहुन्छ भने, टायरको राम्रो ट्रेड प्याटर्नले पानीमा पनि सडकलाई पकड बनाउछ र टायर चिप्लन दिँदैन । त्यहाँ सामान्यतया तीन प्रकारका ट्रेड ढाँचाहरू छन् – कन्वेंशनल, यूनि-डायरेक्शनल र असायमेट्रीक ।

३. ट्यूब वा ट्यूबलेस टायर

बजारमा सामान्यतया ट्युब र ट्युबलेस गरी दुई प्रकारका टायर पाइन्छ । कुन टायर लगाउने भन्ने अन्योलमा हुनुहुन्छ भने सधैं ट्युबलेस टायरनै छान्नुहाेस् । ट्युबलेस टायरहरू ट्युब-टाइप टायरहरू भन्दा सुरक्षित हुन्छन् । ट्यूबलेस टायरका धेरै फाइदाहरू छन् । यदि ट्यूबलेस टायरहरू पङ्चर भएमा, तिनीहरू मर्मत गर्न सजिलो हुन्छ। ट्यूबलेस टायरको तुलनामा ट्युब टायरहरू चाँडै बिग्रन्छन् र तिनीहरूको ट्युब बारम्बार बदल्नुपर्छ ।

४. टायर रबरकाे प्रकार

टायर किन्दा तपाईले टायर बनाउन प्रयोग हुने रबर सामग्रीको बारेमा जाँच गर्नुपर्छ । टायर बनाउन प्रयोग गरिने रबरले सडकमा टायर कसरी समात्छ र कति चाँडो बिग्रन्छ भनेर निर्धारण गर्छ । यदि तपाईंले उच्च गुणस्तरको सामग्रीबाट बनेको टायर किन्नुभयो भने, टायरको कर्षण र गति रेटिङ उच्च हुनेछ। यसले सडकमा तपाईको गाडीलाई राम्रो नियन्त्रण दिन मात्रै नभई माइलेज र सुरक्षा पनि बढाउनेछ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...
विप्लव अधिकारी
विप्लव अधिकारीhttps://sabaiauto.com/author/biplovadhikari/
विप्लब अधिकारी पत्रकारिताका विद्यार्थी हुन् । अटोमोबाइलका ताजा जानकारीहरुमा उनको विशेष रुचि छ ।

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here