Monday, May 29, 2023

बाइकको तेल खपत घटाउने ५ स्मार्ट र सबैले गर्न सक्ने काइदाहरु

बाइक धेरै प्रयोग गर्नु वा सवारी साधन किन्दा बाइक नै किन्नुको कारण यो सस्तो हुनु मात्रै होइन । हरेक बाइक चालकहरुलाई थाहा हुन्छ कि बाइकले तेल खपत कम गर्छ, जसले गर्दा बाइक किफायति मानिन्छ । तर तेलहरुको बढ्दो मुल्यले गर्दा बाइक चलाउनु पनि सस्तो छैन । 😭 सबैलाई आफ्नो बाइकले धेरै भन्दा धेरै तेल खपत कम गरोस् र बढि यात्रा गर्न सकियोस् भन्ने चाहना हुन्छ ।

यहाँ हामीले यसैकारण बाइकको तेल खपत घटाउन सकिने ५ स्मार्ट र सबैले सक्ने काइदाहरुका बारेमा जानकारी दिदैछौँ । यी काइदाहरु पढेर र आफुले प्रयोग गरेर पनि आफ्नो बाइकको तेल खपत घटाउन सक्नु हुन्छ ।

स्मार्ट टिप्स १ : टायरको एयर प्रेसर सँधै जाँच गर्नुहोस्

आफ्नो बाइकको टायरको एयर प्रेसर कस्तो छ भन्ने थाहा पाउने कुरालाई नम्बर १ मा राख्नुहोस् । नियमितरुपमा बाइकको प्रेसर जाँच गर्ने कुरा कति महत्वपुर्ण हुन्छ भने बाइक निर्माताहरुले आफ्नो म्यानुअलमा पनि उनीहरुले यसलाई लेखेका हुन्छन् । यदि टायरको एयर प्रेसर कम छ भने यसले तेल खपत बढाउँछ । यसैले बाइक चलाउँदा नियमित टायरको एयर प्रेसर दुरुस्त राख्ने गर्नु पर्छ ।

स्मार्ट टिप्स २ : बाइक सँधै सुरक्षित र एकनाशले दौडाउनुहोस्

जस्तो सुकै बाटोमा एकदमै अनियमित गतिमा बाइक दौडाउने बानी सुरक्षाका हिसाबले पनि सहि होइन । यसले असुरक्षा त बढाउँछ नै, सँगसँगै बाइकको तेल खपत पनि बढाउँछ । यसलै सकेसम्म बाइकलाई एकनाशको गतिमा दौडाउनुहोस् । आजभोलिका बाइकहरुमा कुन गतिमा बाइक दौडाउँदा तेलको सबै भन्दा उत्तम प्रयोग हुन्छ भन्ने संकेतहरु पनि राखिदिएका हुन्छन् । त्यसलाई लागू गर्नुहोस् ।

स्मार्ट टिप्स ३ : अलिबेर पर्खिनु पर्ने भए स्टार्ट बन्द गर्नुहोस्

ट्राफिक लाइटमा होस् या कसैलाई पर्खिदा होस्, जहिलै पनि केहि बेर पर्खिनु पर्ने भयो भने स्टार्ट बन्द गर्नुहोस् । यसका बारेमा थप भनिराख्न नपर्ला कि बाइक बन्द गर्यो भने पक्कै पनि तेल प्रयोग हुदैन र बचत हुन्छ ।

स्मार्ट टिप्स ४ : घामले भेट्ने ठाउँमा बाइक पार्क नगर्नुहोस्

बाइक पार्किङ गर्दा सकेसम्म घामले प्रत्यक्ष भेट्ने ठाउँमा पार्क नगर्नुहोस् । यसो गरेमा बाष्पिकरणबाट थोरै थोरै मात्रामा गर्दा पनि निकै तेल उडिरहेको हुन सक्छ । यसैले बाइकलाई छायाँमा पार्क गर्ने गर्नु पर्छ । अन्डरग्राउन्ड पार्किङ छ भने त्यो असाध्यै सहि ठाउँ हुने गर्छ ।

स्मार्ट टिप्स ५ : नियमित सर्भिसिङ गराउनुहोस्

यो उपाय तेल खपतका लागि मात्रै होइन, बाइकलाई तन्दुरुस्त राख्नका लागि पनि उपयोगी हुन्छ । यसैले कम्पनीले तोकिए बमोजिमको सर्भिसिङ नियमितरुपमा गराइराख्न पर्छ । सर्भिसिङमा पैसा जोगाउनका लागि अबेर गर्ने बानी गर्नु भएको छ भने बदल्नुहोस्, यसले तत्कालका लागि केहि पैसा जोगिए जस्तो त हुन्छ तर केहि पछि त्यो भन्दा बढि खर्च गराउँछ । त्यस्तै तेल खपत बढाउने भएकाले तत्कालका लागि पनि खर्चिलो यात्रा भइराखेको हुन्छ ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...
सबै अटो
सबै अटो
सबैअटो डट कम २०७८ चैत्रदेखि सञ्चालन भएको अटोमोबाइलसँग सम्बन्धित अनलाइन पोर्टल हो । तपाईले यसमा स्कुटर, बाइक, कार लगायतका सम्पुर्ण अटोमोबाइलका सम्पुर्ण जानकारीहरु यसमा पाउन सक्नु हुनेछ । sabaiauto.com हेर्दै गर्नुहोला तथा सबैअटोका फेसबुक, ट्विटर, इन्स्टाग्राम, युट्युब र टिकटकमा पनि हामीसँग जोडिन सक्नु हुनेछ ।

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here