Monday, May 29, 2023

यसरी सुरक्षित राख्नुहोस् बाइकको चेन वर्षौंसम्म टिक्छ, जान्नुहोस् सजिलो टिप्स

यदि तपाइँ बाइक चलाउनुहुन्छ भने, त्यहाँ अक्सर चेन सम्बन्धी समस्याहरू हुन्छन् । धेरै पटक मोटरसाइकलको चेन खकुलो र खिया लाग्ने समस्या हुने गरेको छ । मोटरसाइकलको चेन खकुलो भएकाले गाडी चलाउँदा चेनप्याडमा ठोक्किने आवाज आउँछ । यदि राम्रोसँग हेरचाह गरिएन भने यसमा खिया लाग्न थाल्छ र चेन समय भन्दा पहिले नै खराब हुन्छ ।

आज हामी तपाईलाई केहि घरेलु उपायहरु बताउन गइरहेका छौँ । तपाईले घरमै आफ्नो बाइकको हेरचाह गर्न सक्नुहुन्छ र यसको चेनलाई समयभन्दा पहिले बिग्रनबाट बचाउन सक्नुहुन्छ ।

१. लुब्रिकेन्टको प्रयोग गर्नुहोस्:

चेन बिग्रनुको सबैभन्दा ठूलो कारण समयमै लुब्रिकेन्ट नलगाएर हो । चेनमा लुब्रिकेन्ट प्रयोग नगर्दा चेनको लुब्रिसिटी समाप्त हुन्छ र चेन स्प्रोकेट खराब हुन थाल्छ । चेनमा लामो समयसम्म लुब्रिकेन्ट प्रयोग नगरेमा खियाको कारण चेन बिग्रन्छ । त्यसैले सधैं चेनमा लुब्रिकेन्ट प्रयोग गर्नु महत्त्वपूर्ण हुन्छ ।

२. चेनलाई पर्याप्त कसिलो राख्नुहोस्:

यदि चेन राम्रोसँग कसिएको छैन भने चाँडै खराब हुन्छ । यदि चेन धेरै खकुलो वा धेरै कसिएको छ भने पनि त्यहाँ अझै क्षतिग्रस्त हुने सम्भावना हुन्छ । यदि चेन धेरै खकुलो भयो भने मोटरसाइकल चलाउँदा ढकढक आवाज आउँछ । अझ धेरै खकुलो भयो भने चेन स्प्रोकेट बाहिर आउन सक्छ जसले बाइकलाई धेरै क्षति पुर्‍याउन सक्छ ।

तसर्थ, यो चेनलाइ पर्याप्त कसिलो कायम गर्न आवश्यक छ । चेन कसिलो बनाउन आफ्नो बाइकलाई प्रशिक्षित मेकानिककहाँ लैजानुहोस् । ध्यान राख्नुहोस् कि चेन धेरै कसिलो हुनु हुँदैन यसले स्प्रोकेट बिगार्न सक्छ । चेन ०.५ इन्च/१ इन्चले खकुलो हुनुपर्छ । यसबाट बाइकको पिकअप पनि राम्रो हुनेछ ।

३. टाँसिने लुब्रिकेन्टहरू प्रयोग नगर्नुहोस्:

कतिपय मनिसहरुलाइ थाहा नभएको कारण बाइकको चेनमा लुब्रिकेन्ट ग्रीस लगाउँछन् । जसले गर्दा चेनमा धुलो बढी जम्मा हुन थाल्छ र त्यसमा घस्रण बढ्छ । चेनमा इन्जिन त‍ेल जस्ता पातलो लुब्रिकेन्ट प्रयोग गर्न सकिन्छ । यसबाहेक चेनका लागि बनाइएको विशेष लुब्रिकेन्ट पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ। यदि लुब्रिकेन्ट अत्यधिक छ भने, यसलाई सुक्खा कपडाको मद्दतले पुछ्नुहोस् ।

४. नियमित रूपमा चेन सफा गर्नुहोस्:

चेनलाई राम्रो अवस्थामा राख्नको लागि नियमित सफाई पनि आवश्यक छ । धेरै धुलो जम्मा हुनाले चेनलाई पनि क्षति पुर्‍याउन सक्छ । त्यसैले हरेक ३-४ महिनामा एक पटक चेन सफा गर्नु आवश्यक छ । चेन सफा गर्न केरोसिन तेल प्रयोग गर्न सकिन्छ । नरम ब्रशको मद्दतले चेनलाई बिस्तारै सफा गर्नुहोस् । त्यसपछि यसमा लुब्रिकेन्ट प्रयोग गर्नुहोस् ।

५. चेन कभर खुला नछोड्नुहोस्:

चेन कभरले चेन र स्प्रोकेटलाई सुरक्षा प्रदान गर्दछ । चेन खुल्ला राख्दा चाँडै खराब हुन्छ । खुल्ला चेन कभरका कारण चेनमा धुलो र माटो बढी जम्मा हुने र मौसमको पनि प्रभाव बढी हुन्छ । चेन कभर खोलेर बाइक नचलाउनुहोस् । आधुनिक इस्पोट बाइकहरू प्राय: खुल्ला चेन कभरका साथ आउँछन्, जसलाई थप मर्मत आवश्यक पर्दछ ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...
विप्लव अधिकारी
विप्लव अधिकारीhttps://sabaiauto.com/author/biplovadhikari/
विप्लब अधिकारी पत्रकारिताका विद्यार्थी हुन् । अटोमोबाइलका ताजा जानकारीहरुमा उनको विशेष रुचि छ ।

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here