Monday, June 5, 2023

विद्युतीय सवारी साधनहरुको मूल्य बढ्ने, कारण यस्तो छ

विश्व नै यातायातको साधनका लागि पेट्रोलियम पदार्थमा आधारित साधनहरुमा निर्भर छ । यसले पेट्रोलियम पदार्थको प्रयोगबाट हुने समस्याहरुको मात्रा निरन्तर बढ्दैछ । यसका अतिरिक्त पेट्रोलियम पदार्थहरु भविष्यमा सकिने अवस्था बनेको छ ।

यसैले संसारभर नै पेट्रोलियम पदार्थबाट सञ्चालित सवारी साधनहरुको विकल्पमा विद्युतीय सवारी साधनहरुलाई बढावा दिइदैछ । तर के भइरहेको छ भने पेट्रोलियम पदार्थबाट चल्ने सवारी साधनहरु भन्दा पेट्रोलियम पदार्थबाट चल्ने सवारी साधनहरु महंगा हुने गरेका छन् । दीर्घकालमा विद्युतीय सवारी साधनहरुले फाइदा पुर्याए पनि तत्कालिकरुपमा भने यी खर्चिला जस्ता हुने भएकाले आममानिसहरुसम्म विद्युतीय साधनहरुको पहुँच पुगिसकेको छैन ।

यस्तो अवस्थामा विद्युतीय सवारी साधनहरुको मूल्य घट्नु पर्नेमा झन् बढ्ने देखिएको छ । विश्व प्रसिद्ध अमेरिकी ब्रान्ड टेस्ला होस् कि चिनियाँ ब्रान्ड बीवाइडी सबैले आफ्ना उत्पादनहरुको मूल्य बढ्न सक्ने संकेत गरिसकेका छन् । यसले गर्दा संसारभरका अन्य विद्युतिय सवारी साधनका उत्पादकहरुले पनि आफ्ना उत्पादनका मूल्य बढाउनु पर्ने अवस्था बन्न सक्छ ।

समस्या ब्याट्री बनाउन प्रयोग गरिने लिथियमको हो

लिथियम कार्बोनेटको विश्वका कुल उत्पादन सन् २०२१ मा ४ लाख ८५ हजार टन रहेको थियो । तर त्यसयता विद्युतीय सवारी साधन उत्पादन र त्यसमा निकै ठुलो परिवर्तन भइसकेको छ । अहिले लिथियम कार्बोनेटको माग उच्च भएको छ । यसको गति यति धेरै छ कि सन् २०२३ मा यसको उत्पादन दुई गुणाले बढेर ८ लाख २१ हजार टन पुग्ने अनुमान गरिएको छ ।

तर मागका आधारमा यो उत्पादन निकै कम हो । यसैले लिथियमको उच्च मागका कारण यसको मूल्य निरन्तर बढ्दो छ । मार्चमा मात्रै यसको मुल्य ७५ प्रतिशतले वृद्धि भएको समाचारहरु आइरहेका छन् । सन् २०२० सँगको मूल्यमा तुलना गर्ने हो भने वृद्धि अस्वभाविक देखिन्छ । सन् २०२० मा लिथियम प्रति टन ८ हजारको छेउछाउमा थियो भने सन् २०२१ मा मुल्य दोब्बरले बडेर १६ हजार डलर पुगेको थियो । अहिले चीनमा प्रतिटन ७८ हजारको आसपासमा लिथियमको कारोबार भइरहेको छ ।

विश्वमा लिथियमको आपूर्ति गर्ने मुलुकहरु अष्ट्रेलिया, चीन, अर्जेन्टीना, चिली हुन् भने अष्ट्रेलिया पहिलो ठुलो निर्यातकर्ता हो । यसै पनि मागको चाप बेहोरिरहेको लिथियमको आपूर्तिमा सर्बियन सरकारको निर्णयले थप समस्या बढाएको छ । सर्बियन सरकारले एउटा ठुलो लिथियम खानीको लाइसेन्स खारेज गरिदिएको छ । यसले गर्दा विश्व बजारमा लिथियमको आपूर्ति व्यवस्था बिग्रिएको छ ।

यहि कुराले गर्दा विश्व बजारमा ब्याट्रीको मूल्यका कारण विद्युतीय सवारी साधनहरुको मूल्य बढ्ने देखिएको हो ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...
सबै अटो
सबै अटो
सबैअटो डट कम २०७८ चैत्रदेखि सञ्चालन भएको अटोमोबाइलसँग सम्बन्धित अनलाइन पोर्टल हो । तपाईले यसमा स्कुटर, बाइक, कार लगायतका सम्पुर्ण अटोमोबाइलका सम्पुर्ण जानकारीहरु यसमा पाउन सक्नु हुनेछ । sabaiauto.com हेर्दै गर्नुहोला तथा सबैअटोका फेसबुक, ट्विटर, इन्स्टाग्राम, युट्युब र टिकटकमा पनि हामीसँग जोडिन सक्नु हुनेछ ।

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here