Sunday, June 11, 2023

हरेक कार धनिहरुले पालना गर्नुपर्ने केहि सजिला कार मर्मतका सुझावहरू

बेलैमा बुद्धि पुर्याए ठुलो हानी हुनुबाट जोगिन्छ भने झैँ दैनिक थोरै प्रयासले तपाईंको सवारी साधन ठुलो मर्मत खर्चबाट जोगिन सक्छ । आज हामी तपाईंहरुलाई केहि मर्मतका सुझावहरू दिन गइरहेका छौं, जसले तपाईंहरुको कारलाई राम्रो कन्डिसनमा राख्न मद्दत गर्दछ ।

१) आफ्नो स्पेयर टायर जाँच गर्नुहोस्

तपाईंको गाडीमा गुडीरहेको चारवटा टायर जति महत्वपूर्ण छ त्यति नै महत्वपूर्ण हुन्छ ब्याकअप (स्पेयर) टायर । त्यसैले आफ्नो गाडीको स्पेयर टायरलाइ जहिले पनि हावा हालेर राख्नुहोस् । तपाईं अचानक कतै लामो यात्रामा निस्किदा बीच बाटो, जहाँ वर्कशप पनि छैन, त्यहाँ स्पेयर टायरको आवश्यकता पर्यो भने तर स्पेयर टायरमा हावा छैन भने तपाईं समस्यामा पर्न सक्नु हुनेछ । त्यस्तो अवस्था आउनु भन्दा बेलैमा थोरै पैसा तिरेर हावा हाल्दा हुने कामबाट तपाईंले अनावश्यक धेरै दुख र अलि बढी खर्च बेहोर्नु पर्ने हुनेछ ।

टिप्स – महिनामा एक पटक वा हरेक लामो यात्रा गर्नु अघि आफ्नो ड्राइभिङ टायर र स्पेयर टायरको हावाको चाप परीक्षण गर्नुहोस् ।

२) इन्जियन ओएल परिवर्तन गर्नुहोस्

तपाईंको कारको इन्जियन ओएलले तपाईंको बजेटलाई धेरै असर गर्न सक्छ । किनकि इन्जियन ओएलले तपाईंको कारको धेरै कार्यहरू सम्हाल्छ र इन्जिनलाई असर गर्छ । इन्जिनलाई जोखिममा पार्नु भन्दा समयमै इन्जियन ओएल परिवर्तन गरेर खर्च जोगाउनु बुद्धिमानी हुन्छ ।

टिप्स- प्रत्येक ८००० कि.मि.मा तेल परिवर्तन गर्नुहोस् वा तपाईंको कार कम्पनीले सिफारिस गरेको कुरा पालना गर्नुहोस् ।

३ ) ब्याट्री सफा राख्नुहोस्

नियमित ब्याट्री सफा नगर्दा तपाईंको ब्याट्रीको टर्मिनलहरूमा सेतो वा नीलो पाउडर जस्तो बन्न सक्छ । यदि तपाईंले तिनीहरूलाई सफा राख्नुभएन भने, ब्याट्रीमा समस्या आउँन सक्छ वा राम्रोसँग काम नगर्न सक्छ, जसले ब्याट्रीको आयु घटाउँछ । सामान्य सफा गर्दा नयाँ ब्याट्री किन्ने खर्चबाट जोगिन सकिन्छ ।

टिप्स- नियमित ब्याट्रीको चेकजांच गर्ने ।

४) एयर फिल्टर बदल्नुहोस्

एयर फिल्टरको धेरै महत्त्वपूर्ण काम हुन्छ । तपाईंको कारको एयर फिल्टरले प्रदूषकहरूलाई भेन्टहरूबाट भित्र आउनबाट रोक्छ । लामो समयसम्म पुरानो एयर फिल्टर प्रयोग गर्दा तपाईंको एयर कन्डिसनिङ प्रणालीको लागि ठूलो समस्या निम्त्याउन सक्छ । पुरै एयर कन्डिसनिङ प्रणाली नै फेरेर धेरै खर्च गर्नु भन्दा समयमै एयर फिल्टर बदल्नुहोस् ।

टिप्स- आफ्नो कारको एयर फिल्टर प्रत्येक १२ महिना वा १५००० कि.मि मा परिवर्तन गर्नुहोस् ।

५) टायरको रोटेसन गर्नुहोस्

के तपाईलाई थाहा छ, तपाई सजिलैसँग आफ्नो टायरको आयु बढाउन सक्नुहुन्छ, केवल तिनीहरूलाई बारम्बार रोटेसन गराएर ? यो साचो हो ! तपाईंको कारका सबै चार टायरहरू एउटै तरिकाले बिग्रिदैनन् । कहिलेकाहीँ तपाईंको कार, गति र सडकको आधारमा टायरहरूको अगाडि वा पछाडिको सेट विभिन्न दरहरूमा घट्न सक्छन् । ती टायरहरू एक अर्कासंग फेर्नुहोस् र तपाईंले टायरहरुको आयु बढाउँन सक्नुहुन्छ र नयाँ टायर किन्ने खर्चबाट जोगिन सक्नुहुन्छ ।

टिप्स – आफ्नो टायर प्रत्येक ५००० कि.मी.मा रोटेसन गर्नुहोस् ।

६) कुलेन्टको जाँच गर्नुहोस

कुलेन्टले हीटर र एयर कन्डिसनरदेखि रेडिएटर र पानी पम्पसम्म सबैलाई असर गर्छ । तपाईंको कारको समग्र स्वास्थ्यलाई असर गर्ने कुलेन्ट समय समयमा फेर्नु निकै राम्रो हुन्छ ।

टिप्स – वर्षमा दुई पटक आफ्नो कुलेन्ट जाँच गर्नु राम्रो हो । एक पटक गर्मि मौसम आउनुअघि र फेरि जाडो मौसम आउनुअघि ।

७) हप्तामा १ दिन गाडी धुने गर्नुहोस्

हप्तामा एक पटक आफ्नो कार धुनु सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कार मर्मत सुझावहरू मध्ये एक हो, जुन तपाईंले सहजै गर्न सक्नुहुन्छ । किनभने जब तपाईंले फोहोर, धूलो, चराले
बिस्ट्याको जस्ता चीजहरू बस्न दिनुहुन्छ, तिनीहरूले तपाईंको गाडीको रंग बिस्तारै बिगार्ने छन् । तपाई दुई फरक फरक कारहरु लिनुहोस् । जसमा एउटा नियमित रूपमा धोइन्छ, र एउटामा समयमा धुनलाई वास्ता गरिदैन । तपाईं फरक देखेर छक्क पर्नुहुनेछ । जब यो तपाईंको कार बेच्ने समय आउँछ, खरीददारहरूले यो याद गर्नेछन् । राम्रो अवस्थामा रहेको गाडीलाई अवश्य पनि राम्रो पैसा तिर्ने सम्भावना बढी हुनेछ । सामान्य कार धुने कुराले कारको मुल्यमा नै फरक पर्छ ।

८) कम जोसिएर ड्राइभ गर्नुहोस्

तपाईंले पालन गर्न सक्ने सबैभन्दा प्रभावकारी कार मर्मत सुझावहरू मध्ये एक छ – कम जोसिएर ड्राइभ गर्नुहोस् । यो तपाईंको गाडीको लगभग सबै पक्षहरूसँग सम्बन्धित छ । इन्जिन, ब्रेक, प्रसारण, सस्पेन्सन प्रणाली, र इन्धन ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here