Monday, June 5, 2023

पहिलो पटक कार मालिक बनेकाहरूका लागि थाहा पाउनै पर्ने ५ वटा सुझावहरू

कार किन्नु भनेको जीवनको एउटा ठूलो उपलब्धी हो । त्यसैले तपाईंले ब्रान्ड नयाँ किन्नुभएको होस् वा प्रयोग गरिएको कार, तपाईंको पहिलो खरिदमा बधाई छ ! कारहरूले यात्राको अतुलनीय स्वतन्त्रता र रमाइलो प्रदान गर्दछ । यो स्वतन्त्रता र रमाइलोका लागि तपाईले आफ्नो कारलाई मेन्टेन गरिरहनु पर्दछ ।

आफ्नो गाडीको सुरक्षा र दीर्घायु सुनिश्चित गर्न कार मर्मतसम्भार बारे जान्नै पर्ने केही कुराहरू छन् । समस्याको सही पहिचान कसरी गर्ने भन्ने थाहा पाउनु भनेको सवारी साधनलाई राम्रोसँग राख्नको लागि मुख्य कुरा हो । यस लेखमा ५ मर्मतका सुझावहरू छन् जसले तपाईंलाई आफ्नो कारलाई सम्भव भएसम्म राम्रो अवस्थामा राख्न मद्दत गर्नेछ ।

An attractive brunette woman sitting in her brand new car and taking keys from vehicle dealer.

१. इन्जिन फ्लुड

यो धेरै सरल छ तर सुरक्षित कारको लागि एकदम महत्त्वपूर्ण छ । हुड उठाउनुहोस् र सबै तरल पदार्थको स्तरहरू हेर्नुहोस् । रेडिएटरमा इन्जिन कूलेन्ट, ब्रेक फ्लुड, स्टेयरिङका लागि हाइड्रोलिक फ्लुड, विन्डस्क्रिन क्लिनरहरुको मात्रा के कस्तो छ । यदि कुनै पनि न्यूनतम रेखा भन्दा कम छन् भने, उपयुक्त तरल पदार्थ थप्नुहोस्, तर अधिकतम मात्रामा नजानुहोस् ।

केही इन्जिनहरू समयको साथमा तेल तथा फ्लुड खपत गर्ने हुन्छन् । इन्जिन चिसो भएपछि र फ्लुडहरु स्थिर भए पछि जाँचहरू गरिन्छ । अन्यथा, तपाईंले सही अवस्थाको बारेमा जानकारी प्राप्त गर्नुहुने छैन ।

डिपस्टिक रिंग जस्तो देखिन्छ र इन्जिनको केन्द्र वरिपरि रहन्छ । यसलाई सावधानीपूर्वक बाहिर तान्नुहोस्, र डिपस्टिकलाई कपडाले सफा गर्नुहोस् । यसलाई पुन: भित्र राख्नुहोस्, त्यसपछि मापन लिन बाहिर तान्नुहोस् । डिपस्टिक तेर्सो रूपमा समात्नुहोस् र पर्याप्त तेल छ कि छैन भनेर हेर्नको लागि यसको तलको इन्डेन्टेसनमा हेर्नुहोस् ।

२. तेल र फिल्टर परिवर्तन

इन्जिन तेल परिवर्तन कारको लागि अपरिहार्य कार्य हो । यो वर्षमा एक पटक वा हरेक १० देखि १५ हजार माइलमा गरिन्छ र यसमा तेल फिल्टर परिवर्तन पनि समावेश छ । यदि तपाईंको कार यसको वारेन्टी अवधिमा छैन भने, तपाईं आफैले तेल परिवर्तन गर्न सक्नुहुन्छ, र मेकानिकमा जाने लागतमा कटौती गर्न सक्नुहुन्छ ।

इन्जिन तेल परिवर्तन धेरै सजिलो प्रक्रिया हो । यसका लागि तपाईंले सही तरिकाले चरणहरू पालना गर्नु पर्ने हुन्छ । तपाईलाई आवश्यक पर्ने मात्र उपकरणहरू केहि स्क्रू ड्राइभरहरू, एक तेल फिल्टर रेन्ची, र तेल प्यान वा सादा बाल्टिन हुन् ।

जब तपाईं तेल प्रतिस्थापन गर्दै हुनुहुन्छ, योसँगै मोटर र केबिन एयर फिल्टरहरू फेर्नु पर्ने छ कि भन्ने ख्याल गर्नु होस् । तिनीहरू नियमित रूपमा परिवर्तन गरिनु पर्ने हुनाले, तिनीहरू फेला पार्न सजिलो हुनेछन् र केवल केही स्क्रू वा क्ल्याम्पहरूद्वारा गर्न सकिने हुन्छन् । फोहोरलाई सही तरिकाले डिस्पोज गर्न सम्झनुहोस्, विशेष गरी तेल एक विषाक्त पदार्थ हो ।

३. टायर

टायरको अवस्था तिनीहरूको उमेर, कारको प्रकार, र तपाईंले यसलाई कहाँ र कसरी चलाउनुहुन्छ भन्ने कुरामा धेरै निर्भर हुन्छ । यदि तपाईं चिसो र हिउँ परेको जाडो भएको क्षेत्रमा बस्दै हुनुहुन्छ भने, टायरका दुई सेटहरू छनौट गर्नु खराब विचार होइन । विन्टर टायरहरूले चिसो मौसममा राम्रो प्रदर्शन गर्दछ, जहाँ समर टायरहरू प्रयोगयोग्य हुँदैनन् ।

तपाईं सजिलैसँग च्यातिएको, क्र्याकिङ, र कम भएको ट्रेडहरू देख्न सक्नुहुन्छ । वर्षा वा हिउँमा ब्रेक लगाउनको लागि ट्रेड डेप्थ महत्त्वपूर्ण हुन्छ । त्यसैले यदि तपाईंको ट्रेडमा २ इन्च भन्दा कम ट्रेड छ भने, हामी तिनीहरूलाई प्रतिस्थापन गर्न सल्लाह दिन्छौं ।

४> लाइट बल्बहरू

तपाईंको कारमा आधुनिक एलईडी बत्तीहरू नभएसम्म, तपाईंले सम्भवतः कुनै समयमा बत्तीहरू परिवर्तन गर्नुपर्नेछ । यो एकदमै कठिन कार्य हुन सक्छ, किनकि धेरैजसो आधुनिक सवारी साधनहरूमा बत्ती फेर्नका लागि असाध्यै असहज र सानो स्थान बनाइएको हुन्छ ।

५. रेकर्ड राख्नुहोस्

अन्तिम टिप्स सम्भवतः सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण छ । कारमा गरेको सबै कुराको रेकर्ड राख्नु असल बानी हो । रेकर्डहरु राख्नाले तपाईले थाहा पाउनुहुनेछ कि तपाईले अन्तिम पटक कहिले तेल परिवर्तन गर्नुभएको थियो, कुन मिति र माइलेजमा कुनै भाग प्रतिस्थापन गरिएको छ कि छैन, त्यसैले तपाईले यस्ता कुराहरुमा पैसाको बचत गर्न र आफ्नो कारलाई तन्दुरुस्त राख्न सक्नु हुनेछ ।

त्यस्तै, पछि कार बेच्नु पर्ने भएमा सम्भावित खरिदकर्ताले कारको इतिहास हेर्न मन पराउँछन् किनकि यसले उसलाई देखाउँछ कि तपाईंले कारको कति हेरचाह र मर्मत गर्नुभएको छ । तपाईंले घरमा नै केही मर्मतहरू गर्नुभएको भए पनि प्रमाणको रूपमा कुनै पनि रसिद राख्ने गर्नुहोस् ।

सारांश

यी ५ सरल मर्मत सुझावहरू पालना गरेर, तपाईं आफ्नो कारलाई सम्भव भएसम्म उत्तम अवस्थामा राख्न सक्षम हुनुहुनेछ । यदि तपाइँ यी कार्यको लागि तयार हुनुहुन्छ भने, तपाइँ मेकानिकमा जाने लागत घटाउन सक्नुहुन्छ । र, घरमा सानो मर्मतसम्भारहरू गर्न सक्नुहुन्छ ।

Latest

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन्...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका...

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टको नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन

हुन्डाइ कन्स्ट्रक्सन इक्विप्मन्टले आफ्नो नयाँ शाखा धनगढीमा सञ्चालन गरेको...

मापसे चेक गर्न बसेका प्रहरी हवल्दारको हात गाडी चालकले भाँचिदिए पछि…..

पोखरामा मापसे गरेर गाडी चलाउदा चेकिङमा बसेका प्रहरी हवल्दारको हात भाँचिदिएका छन् । चालक पोखराका व्यवसायी सौरभ थापा रहेको छन्। थापाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय...

नेपालमा पाइने यामाहाको सबै बाइकहरुको सूची, मुल्य सहित

अहिले विश्वव्यापी रूपमा प्रसिद्ध ब्रान्डको रूपमा परिचित यामाहालाई सन् १९७५ मा नेपालको सबैभन्दा ठूलो उद्यम, MAW इन्टरप्राइजले नेपालमा ल्याएको थियो । नेपाल भरि यामाहाको...

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा

काठमाडौं महानगरिपालिकाले ३० वर्गफिटभन्दा माथिको साइनबोर्ड राख्न नदिएपछि महानगरभित्रका अटो सो-रुमहरु समस्यामा परेका छन् । अन्तर्राष्ट्रिय ब्रान्डका कम्पनिहरुले विक्रेताले कस्तो साइनबोर्ड राख्ने भनेरै मापदण्ड...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here